ДОШКОЛЁНОК - развитие ребенка, подготовка к школе в Киеве

Главная Ответы почемучкам Дошкільникам про осінь


Дошкільникам про осінь

Початок і кінець осені
Астрономічним початком осені вважають дні осіннього рівнодення (21—23 вересня), коли тривалість дня і ночі однакові. Фенологи відлічують початок осені від першого заморозку на ґрунті, а кінець її — від замерзання ставків. Вони поділяють осінь на ранню — до кінця падолиста і пізню — після нього.

 

Погода восени
Друга половина вересня — приблизний термін настання перших заморозків. У цей час дні зазвичай ясні, теплі, а ночі холодні. Повітря буває сухим, чистим і прозорим.
У другій половині жовтня починається помітне похолодання, зникають купчасті хмаринки, небо вкривається низькими хмарами, що застилають його суцільною сірою пеленою. Все частіше відбуваються опади, переважно у вигляді тривалих дрібних дощів. Повітря насичується вологою, з'являється туман. Калюжі вже не висихають. Починає падати сніг, який швидко розтає. Дні коротшають, а ночі довшають та холоднішають.
Листопад — «сутінки року», місяць холодних вітрів і похмурої погоди. Іноді температура опускається нижче нуля, земля замерзає, на водоймищах з'являється лід.

Чому осіннє листя змінює колір
Ще задовго до тріскучих морозів дерева вже починають поступово скидати листя. Йде підготовка до листопаду. З листям відбуваються дивовижні перетворення. Воно починає жовкнути, червоніти, набувати коричневих відтінків, хоча ніхто не додає в його соки кольорової фарби. А справа в тому, що жовта фарба знаходиться в листі завжди, тільки влітку жовтий колір непомітний. Він пригнічується більш сильним кольором — зеленим.
Зелений колір листю надає особлива речовина — хлорофіл, який постійно руйнується і знову утворюється в живому листку. Але відбувається це на світлі.
Влітку сонце світить довго. Листок весь час залишається зеленим. А з настанням осені ночі подовжуються. Рослини отримують все менше світла. Хлорофіл руйнується, але вдень не встигає відновитися. Зелений колір зникає, і помітним стає жовтий: листок жовтіє.
До чого ж осіннє листя багате своїми фарбами! А яскравість осіннього листя залежить від погоди. Якщо осінь тривала, дощова — колір листя від надлишку вологи та нестачі світла буде тьмяним, невиразним. Якщо ж холодні ночі чергуються з ясними сонячними днями, то і фарби будуть соковитими, яскравими.

Навіщо деревам скидати листя?
Деревам потрібно дуже багато води. Волога, яку всмоктує з ґрунту коріння, підіймається стовбуром до гілок та листя і нарешті випаровується. Втрачаючи листя, дерева захищаються від «зимової посухи». Немає на дереві листя — немає і такого великого випаровування води. Узимку стільки вологи з ґрунту не отримаєш. Зима для дерев не лише холодна, але й, головне, посушлива пора року.
Сосна та ялина економно випаровують воду, тому легко переносять зимовий «водяний голод».
Падолист потрібен деревам і з лікувальною метою. Разом з водою дерева всмоктують з ґрунту різноманітні мінеральні солі. Надлишки накопичуються в листі, на кшталт попелу в топках печей. Якби листя не опадало, дерева могли отруїти самі себе.

Листопад
Листопад пристосовує дерева до зими.
Зміна кольору листя починається при зниженні температури. Це є результатом руйнації хлорофілу, що зумовлює його зелене забарвлення, та проявлення пігментів, які надають листю червоного та оранжевого кольору.
У сонячні, теплі дні після перших заморозків листя набуває багряного, жовтогарячого, жовтого та золотистого забарвлення, стає дуже ошатним та гарним на вигляд. «Золотою осінню» називають цю пору.
Після перших приморозків та помітного похолодання під час поривів вітру листя легко відділяється від гілки. Починається масовий падолист, і земля вкривається шаром сухого хрусткого листя. Що відбулося?
Виявляється, восени в основі черешка, у тому місці, де він прикріплюється до гілки, з'явився так званий пробковий шар. Він, як перегородка, відділив черешок від гілки. Тепер лише кілька тонких волоконець з'єднують черешок листка з гілкою. Навіть легкий подих вітру обриває ці волоконця. Листя опадає.
У різних видів дерев це відбувається по-різному: у осики — стрімко та прямо вниз; кленове листя довго гойдається та кружляє у повітрі перед тим, як опуститися додолу; у ясеня листки неначе планерують у повітрі. Своєчасне опадання листя з дерев рятує їх гілля від пошкоджень під час сильних снігопадів. Ялина та сосна перезимовують у зеленому вбранні: поверхня їх вкрита восковим нальотом і пропускає дуже багато вологи.
Опале листя слугує гарним добривом, на ньому утворюється перегній.

Поширення плодів та насіння
Восени квітів стає менше, зате кількість плодів зростає. Рясно вкриті крилатим насінням липи, ясени та клени.
Плоди та насіння більшості дерев розповсюджує вітер.
Деякі трав'янисті рослини (кульбаба, аїр) мають на плодах «парашути» — летючі пухнасті парасольки, які дозволяють їм переміщатись у сухому повітрі. Потрапляючи у вологу атмосферу, волоски «парашута» злипаються, і плід падає на землю.
Соковиті плоди черемхи, горобини, глоду та інших рослин охоче поїдають багато птахів та тварин. Насіння не перетравлюється, із кишечника тварин виходить цілим — неушкодженим (часто дуже далеко від рослини, на якій дозріло та було з'їдене).
Плоди лопуха, череди поширюються тваринами, до шерсті яких вони чіпляються за допомогою гачків. Іноді розносить ці плоди на одязі й людина.

Птахи та звірі
Перелітні птахи відлітають на південь: шпак, ластівка, грак, лелека, соловей, зозуля, дрізд, жайворонок стриж тощо.
Зимуючі пташки перебираються ближче до житла людини (горобці, ворони, голуби, синички). У лісі та в парку з'являються північні гості — снігурі.
Тварини готуються до зими. Комахи ховаються і засинають. Риби йдуть на дно водоймищ і зариваються в мул.

 

 

В. Л. Сухар
"Пори року"

Еще про:
 

Для добавления комментария необходима регистрация и авторизация.

Реклама