ДОШКОЛЁНОК - развитие ребенка, подготовка к школе в Киеве

Главная Праздники Украины Як підготуватися до свята Великодня?


Як підготуватися до свята Великодня?

Слід купити все необхідне для приготування солодкого печива. Варто придбати зеленої цибулі, салату, редиски. М'ясо, птицю потрібно покласти у щільно прикриту кришкою посудину, попередньо посипавши її товченим часником (не солити), і зберігати у холодильнику.






За день-два до свята слід спекти печиво. У переддень Великодня ставимо варити чи пекти те, що вирішили подавати на стіл як гарячу чи холодну страву.

Тепер прикрашаємо хату. Це свято не можна уявити без квітів і зелені. Стіл застеляємо білою скатертиною, яка має підкреслювати урочистість, святковість такого дня. Посередині столу ставимо паску або «бабу», уквітчуємо її барвінком.

За традицією, на столі на Великдень мають бути варені яйця, писанки, сир, масло, ковбаса. Бажано, щоб на столі лежала гілка верби зі срібними бруньками, що є символом весни.

Можна зробити і так. Перед святами горщик з-під квітів або іншу посудину ставлять догори дном і обгортають трохи зволоженою ватою. Зверху її посипають намоченим зерном вівса чи пшениці. Такий горщик ставлять на тарілку, в яку потрібно постійно підливати воду. Через деякий час горщик вкриється зеленню, яка і прикрасить ваш стіл.

Можна приготувати композицію з великої шишки, застромивши за кожну лусочку намочене зернятко і поставивши її на тарілку зі зволоженою ватою. До тарілки весь час слід доливати воду, а шишечку — зрошувати. Через деякий час шишка вкриється зеленню, яка на святковому столі матиме декоративний вигляд.

На столі розкладіть серветки, ножі, виделки. На серветки не забудьте покласти маленькі гілочки барвінку.

Подбайте, щоб усі страви були гарно оформлені. Зробити це можна за допомогою фігурно вирізаних кружалець моркви, цитрини, листків петрушки.

Печене м'ясо прикрашаємо кружальцями вареного яйця. Салати можна прикрасити фігурно нарізаною редискою чи огірком або червоним перцем, нарізаним соломкою.

Варені яйця розріжте на четвертинки, щоб було стільки, скільки людей сидить за святковим столом. Господар чи найстарший у сім'ї підходить до кожного, вітає традиційним «Христос воскрес!», цілує та ділиться свяченим яйцем.
 

Для добавления комментария необходима регистрация и авторизация.

Реклама