Незважаючи на те, що у людини дві руки, дві ноги, і на вигляд вона симетрична, та насправді це не так. Навіть якщо сфотографуватися, а потому розрізати світлину навпіл за лінією носа й зробити дзеркальну копію однієї половини лиця та співставити її з оригіналом, то ви побачите не себе, а якусь іншу людину. Так само ви пишете лише правою чи лівою рукою, в залежності від чого вас називають правшею чи лівшею.
Хоча мозок людини й складається з двох півкуль, та працюють вони неоднаково. І саме тому виявляється, що писати та їсти нам зручніше завжди однією й тією ж рукою. Ця звичка часто передасться генетично, тому у батьків-лівшів, певне, народиться дитина-лівша, хоча й у правшів може народитися така. Цікаво й те, що за правий бік тіла відповідає ліва півкуля мозку, а за ліву – права. До речі, тварини також можуть бути лівшами чи правшами. Наприклад, серед кішок більшість правші, а білі ведмеді - лівші.
Точну кількість лівшів, звісно, неможливо порахувати, одначе кожна десята людина - лівша. Кажуть, що серед дівчат у два рази менше лівшів, ніж серед хлопців, а найбільша кількість їх - серед близнюків. До речі, вони рідко бувають лівшами обидва: зазвичай один правша, а другий лівша.
Вчені свідчать, що ця відмінність справді суттєво різнить людей, окільки дві півкулі головного мозку відповідають за різні психологічні риси. Права півкуля відповідає за загальне сприйняття та емоційність, тому лівші все сприймають у комплексі, ніби шостим чуттям. Ліва ж - за деталі, за аналіз, тому правші, у яких активна саме права півкуля, більш схильні до логічного мислення. Поза тим, як правило, зв'язок між роботою півкуль у лівшів менш міцний, через те їхній підхід до всього більш нестандартний, але їм важче робити прості для інших людей операції. Є люди, котрі однаково володіють обома руками. Це амбідекстри. Але їх дуже мало.
Чи варто перевчатися, якщо ти лівша?
Вже у п'ятилітньому віці дитина стає правшею або лівшею. Втім, правшами і лівшами не стають а народжуються. То лівшам і перевчатися не варто. Адже причина лівшевості не в руці, а в роботі мозку, який не стане працювати іншим чином. Саме тому перевченим лівшам стає важче писати, та й навчатися загалом.
Як дізнатися: лівша ти чи правша?
Як правило, ми визначаємо, що людина правша або лівша за тим, якою рукою вона частіше послугується. Проте і очі, і вуха у кожного з нас теж працюють неоднаково. Тому визначити лівшу чи правшу можна за тестами. Ось кілька з них.
1. Якщо за переплетіння пальців рук верхнім пальцем буде правий, то ти правша, а якщо лівий — лівша. Коли ти кладеш одну руку на другу, ніби сподіваючися на чиїсь виправдання тебе, то якщо у тебе верхня рука буде правою — ти правша, а якщо навпаки — лівша.
2. Якщо ти, коли аплодуєш, плескаєш лівою рукою по нерухомій правій — ти лівша, а якщо навпаки — ти правша.
3. Йдучи по прямій лінії із заплющеними очима, лівша швидше за все буде хилитися направо, а правша — наліво.
4. До якого вуха ти підносиш годинник, щоб послухати, як він цокає, — те в тебе й головне.
5. Яким оком ти зазвичай дивишся у телескоп чи фотоапарат— те в тебе й головне.
< Предыдущая | Следующая > |
---|