ДОШКОЛЁНОК - развитие ребенка, подготовка к школе в Киеве

Главная Ответы почемучкам Чому місяць змінює свою форму


Чому місяць змінює свою форму

Відомо, що Місяць — це супутник Землі і найближче до неї небесне тіло. Середня відстань між ними — 384 400 кілометрів. Місяць обертається навколо Землі за 29,5 діб.

 


Ти, мабуть, уже звертав увагу на те, що Місяць виглядає не завжди однаково. Залежно від взаємного розташування Землі, Місяця і Сонця наш супутник набуває різного вигляду або, як кажуть, перебуває в різних фазах.

Коли Місяць знаходиться між Сонцем та Землею, то його бік, повернутий до Землі, зовсім не освітлений. Через це побачити його на небі неможливо. Такий момент має назву «новий Місяць». Потроху супутник пересувається, і ми починаємо дивитися на нього начебто збоку. Тепер він здається нам вузеньким серпиком. День від дня молодик зростає, стає окрайчиком і, нарешті, на небі сяє повний Місяць. На цей час він встиг зробити пів-оберта, і тепер уже Земля розташована між Сонцем і Місяцем. Отож повернутий до Землі місячний бік зараз повністю освітлений — тобто на небі Місяць уповні. Згодом він починає спадати, і знову настає новий Місяць.

Любителі астрономії, аби краще визначати місячні фази, для зручності вигадали, як відрізнити серпик «молодий», тобто Місяць, що зростає, від Місяця «старого», що йде на спад. Коли серп Місяця нагадує літеру «С», це Місяць «старий». Якщо ж він скидається на цю літеру в перевернутому вигляді, подумки постав попереду паличку, і у твоїй уяві вийде літера «Р». Отже, Місяць «родився».

Ці циклічні зміни форми Місяця з давніх-давен привертали увагу людей. На Полтавщині, поблизу села Гонці, було виявлено бивень мамонта, покарбований зарубками. Вік цієї знахідки — 10-15 тисяч років. Вчені вважають, що чергування довгих і коротких зарубок на бивневі — це результати спостережень наших предків за фазами Місяця.

Місяць завжди повернутий до Землі одним боком. Уяви собі нарядну новорічну ялинку, навколо якої кружляють в танку діти. Кожна дитина при цьому не зводить очей з лісової красуні, тобто обличчям повернута до ялинки. Якщо на все це подивитися згори, помічаєш, що кожна дитина, один раз обійшовши навкруг ялинки, один раз обернулася навколо своєї осі. Так само й Місяць.
Той час, за який він робить один оберт навколо Землі, точнісінько дорівнює часові одного оберту навколо своєї осі. І ми з тобою, жителі Землі, змушені весь час милуватися лише одним боком його поверхні.

Цікаво, що на Місяці немає присмерків і світанків. Після довгої ночі, що триває майже півмісяця, день настає відразу без поступового переходу від темряви до світла. Небо навіть удень здається зовсім чорним, і Сонце на цьому тлі світить дуже яскраво. Небосхил усіяний яскравими немерехтливими зорями.

На поверхні Місяця ніде немає відкритих водяних просторів, як-от ріки, ручаї, навіть калюжі. Вода на Місяці може існувати лише у зв'язаному стані, тобто входячи до складу гірських порід.

Практично повністю Місяць позбавлений і повітряної оболонки.

За Ю. Храмовим та О. Гурштейном

 

Для добавления комментария необходима регистрация и авторизация.

Реклама