ДОШКОЛЁНОК - развитие ребенка, подготовка к школе в Киеве

Главная Твой ребенок - гений Комплекси і компенсації


Комплекси і компенсації

Людина - багатопланова істота. При першому знайомстві ми стикаємося з її поверхневої частиною, яка зовсім не обов'язково відображає її суть. Вона може бути нескладною, сором'язливою, але, поспілкувавшись з нею більш тривалий час, ми на свій подив раптом виявляємо, що перестали помічати її нескладність та сором'язливість. Виявляється, що вона дуже цікава і глибока людина. Її сором'язливість, можливо, була пов'язана з її зовнішньою нескладністю.

Зазвичай такого роду дефект може породити два основних типи реакцій. В одному випадку вона поводить себе, як закомплексована людина, в іншому - можлива гіперкомпесація, при якій вона поводить себе неприродно вільно і розкуто. Яка з двох реакцій краще? - Важко сказати. Можливо, обидві реакції неправильні. Можливий і третій тип реакції, коли комплекс долається за допомогою різного роду фантазій, в яких людинанабуває значення, в протилежність реальності. Так, Олександр Грін компенсував свою закомплексованість прозорими, як гірський струмок творами. Особливо виразні в цьому відношенні його "Алые паруса" і "Бегущая по волнам".

 

У деяких випадках, відчуваючи свою незначимість, дитина намагається компенсувати її різними формами брехні. Ми повинні знати, що брехня завжди є симптомом якогось неблагополуччя в житті дитини.Можливо, вона у ранньому дитинстві недоотримала до себе уваги, а може бути, вона не бачить деякі свої переваги, здатні компенсувати її уявну ущербність. Можливо, дитині треба допомогти розібратися в собі? А краще з раннього дитинства навчити її цінувати і розвивати ті свої якості, які закладені в ній природою. Діти брешуть ще й тому, що бояться побачити себе в правдивому світлі, зіткнутися з дійсністю такою, яка вона є. Вони часто впадають в страх, сумніви і, нерідко, бувають схильні звинувачувати себе в ситуаціях, які до них прямого відношення не мають. Вони не здатні впоратися з навколишньою дійсністю і тому вдаються до захисного поведінки і їхні дії можуть бути протилежні їхнім почуттям. Нерідко діти змушені брехати батькам, тому що батьки надто жорстокі до них або непослідовні. Дитина може бути дуже важкою, щоб відповідати їх очікуванням, а батьки можуть бути нездатними приймати дитину такою, якою вона є.  Коли дитина бреше, вона часто вірить собі і супроводжує фантазією поведінку, прийнятну для себе. Фантазії стають способом вираження того, що в реальності викликає у дитині занепокоєння.

При навчанні та вихованні дитини необхідно докласти всіх своїх вміннь, щоб позбавити маленьку людину від комплексів. Слід пам'ятати, що комплекси та неврози підлітків і дорослих беруть своє коріння в їх ранньому дитинстві. Необхідно, щоб компенсація була не зовнішньої, а внутрішньої. Особливо легко це може бути досягнуто у дітей з добре вираженими творчими здібностями і найбільш важко - у кого переважають споглядальні схильності.

 У немовляти немає потреби бути творчим, воно освоює фундамент виживання. Треба їсти і спати, і відправляти природні потреби, і ще рухатися. На початку цього періоду зовнішній світ ще являє собою аморфне і нерідко лякаюче оточення. У цей період все єство малюка кожною своєю клітиною вслухається в стан матері: чи не виникне у неї, з якого-небудь приводу, напруга або більше того - страх. Емоції матері відразу передаються її дитині. У період новонародженості, незважаючи на те, що організм дитини вже знаходиться поза тілом матері, вона емоційно сприймає світ таким, яким його сприймає його мати.

Коли дитина дорослішає, і починають відкриватися його здібності, необхідно розвивати в ньому почуття власної значущості. Для цього необхідно при успіхах кожного раз підкреслювати її вміння. Що сьогодні дитина що-небудь зробила краще, ніж вчора. Або ж, не забути своєчасно похвалити за успішне оволодіння будь-якими навичками. Іноді не шкідливо буде відзначити, що якась діяльність у дитини виходить краще за інших. Але в такого роду заохоченнях треба знати міру, тому що надмірні захоплення можуть породити марнославство. А це теж не найкраща якість.

За матеріалами книги П.Зорін "Твоя дитина - геній".

Еще про:
 

Для добавления комментария необходима регистрация и авторизация.

Реклама